Lazer akne izi tedavisi

Sivilce izlerini tamamen ortadan kaldırmak mümkün değildir. Ancak fraksiyonel lazer ile sivilce izleri ameliyatsız olarak en aza indirilebilir. Fraksiyonel lazer ile 3 seansta iz büyük oranda azalır. İzlerin bir kısmı giderilecek, bir kısmının çapları küçülecek, derinlikler küçülecek, gözenekler sıkılaşacak ve sivilce izleri ortadan kalkacaktır. Akne izi tedavisi ortalama 1 ay arayla yapılır.

Fraksiyonel Lazer Sonucu Ciltte Oluşan Farklılıklar Nelerdir?

Fraksiyonel lazer uygulaması sonrasında deri altı kollajen lenfte aniden %30 oranında kısalma meydana gelir. Takip eden 1-3 aylık süreçte ise cilt altında yeni kolajen oluşumu ve cilt altı bağ dokusunda yeniden düzenleme meydana gelir. Tüm bunların sonucunda cilt gençleştirme adı verilen ciltte sıkılaşma, ciltte pürüzlülük, leke ve izlerde yüksek düzeyde azalma meydana gelir. Ciltteki gözenekler sıkılaştırılarak cilt yapısı 10-15 yıl önceki haline döner.

Sivilce İzi İçin Yapılan Fraksiyonel Lazer Uygulaması Ağrılı Mıdır?

Uygulama sırasında lazer epilasyonda olduğu gibi hafif bir vuruş hissi oluşur. Lokal anestezik kremler veya soğuk hava kullanılarak bu his çok daha fazla azaltılabilir.

Sivilce İzi İçin Fraksiyonel Lazer Uygulaması Kaç Kez Yapılır?

Fraksiyonel lazer sisteminde seans sayısı problemin yoğunluğuna, uygulamanın güç ve derinlik ayarlarına göre değişmektedir. Her uygulamadan sonra ortalama %40 oranında iyileşme görülür. Hafif-orta dereceli yara izlerinde bir-iki seans yeterli olurken, çok derin akne izlerinin tedavisi birkaç seans olarak düzenlenir (3-5). Seans sıklığı uygulama derinliğine göre değişmekte olup, yüzeyel uygulamalarda 1-1.5 ayda bir, derin uygulamalarda 2 ayda bir tedavi tekrarlanır.

İyileşme Sürecinin Özellikleri Nelerdir?

Fraksiyonel karbondioksit lazer uygulaması sonrasında pansuman yapılmasına gerek yoktur. 3-7 gün süren kızarıklık ve bazen ciltte hafif soyulma dışında herhangi bir şikâyet olmaz. Hasta ilk günden sonra makyaj yapabilir.  fraksiyonel lazerin bu avantajı hastanın günlük hayatına devam etmesine olanak sağlar.

Uygulama Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hasta uygulamadan 1 ay önce güneşten ve solaryumdan uzak durmalıdır. Kanın pıhtılaşmasını önleyen ilaçlar (aspirin, heparin…), retinoid içeren ilaçlar (izotretinoin) ve ışığa duyarlılığa neden olan ilaçlar (tetrasiklin, naproksen, klorokin) alınmamalıdır.

Uygulamadan önce dermabrazyon, peeling gibi cilt aşındırıcı tedaviler veya cilt germe işlemi yapıldıysa mutlaka uygulamayı yapan doktora bildirilmelidir. Hastanın geçmişte uçuk öyküsü varsa uygulamadan önce mutlaka ilaç kullanması gerekir.

Uygulama Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Uygulamadan 1 gün sonra ılık duş alınabilir. Ödem ve iltihabı azaltmak için soğuk kompres uygulanabilir. Uygulama sonrası oluşabilecek kabuklanmalardan kaçınmak için cilt nemli ve temiz tutulmalıdır. Steril gazlı bez kullanılarak cilt serum fizyolojik ile temizlenmelidir. Özellikle her temizlik ve duştan sonra antibiyotikli veya epitelizan kremler sıklıkla kullanılmalıdır.

Bu temizleme ve nemlendirme işlemi ilk hafta günde 3-4 kez tekrarlanmalıdır. İyileşme sonrası makyaj yapılabilir. Hastanın cilt tipine ve çevre şartlarına göre iyileşme sonrası güneş koruyucular kullanılmalı ve en az 1 ay cilt soyucu kremler kullanılmamalıdır.

Fraksiyonel Lazer Akne İzi Tedavisi Fiyatları Neye Göre Değişir?

Akne izleri için fraksiyonel lazer fiyatları öncelikle izlerin nerede olduğuna (yüz, boyun, sırt vb.), derinliğine ve yoğunluğuna göre değişiklik gösterebilir. Akne izi tedavisinin kaç seans uygulanacağına göre de fiyatlar değişiklik gösterebilmektedir. Bazen hastalar tek tek, seans seans ödeme yapabilirken; bazen paket fiyatları hazırlanarak ödemeler yapılabilmektedir.

Genellikle hastaların yüzlerindeki sivilce izleri tedavi edilir ve çoğunlukla bu duruma göre fiyatlandırma yapılır. En doğru sivilce izi tedavisi hakkında fiyat bilgisi için doktorunuza muayene olmanız gerekmektedir.