Koltuk  Altı Terlemelerinde Lazer Lipoliz Tedavisi

Aşırı terleme, normal hava sıcaklığında veya egzersiz yapmadan kişinin terlemesidir. Elbiselerimiz ıslanır ve ellerimiz damla damla terler. Bu durum kişinin normal günlük aktivitelerini bozduğu gibi sosyal anksiyete ve utangaçlığa da neden olur. Antiperspirantslar (koltuk altı ter önleyicileri) yardımcı olmuyorsa farklı ilaç veya tedavilere ihtiyacımız vardır. Şiddetli durumlarda cerrahi yolla ter bezlerinin çıkarılması veya ter bezlerinin sinirle ilişkisinin kesilmesi gerekebilir. Bazen allta yatan neden bulunamayabilir.

Aşırı Terleme Belirtileri

Aşırı terleyen insanların çoğu sıcak ortamda, anksiyete durumunda veya stres altında aşırı terler. Bu tip aşırı terleme genellikle eller, ayaklar, koltuk altları ve yüzde haftada en az 1 kez tekrarlayan episode’lar (nöbetler) şeklindedir. Bu terleme vücudun her iki yarısında da görünür. Bu tip aşırı terlemeye bazen baş dönmesi, burun akıntısı ve göğüs ağrısı da eşlik eder.

Aşırı Terlemede Doktora Gidilmesi Gereken Durumlar

• Terleme günlük yaşantımızı etkiliyorsa

• Terleme sosyal çekilme ve strese neden oluyorsa

• Aniden normalden fazla terliyorsanız

• Hiç neden yokken artmış gece terlemesi varsa

Aşırı Terlemenin Nedenleri

Terleme, vücudun kendi kendini soğutma mekanizmasıdır. Vücut ısınız arttığında sizin sinir sisteminiz otomatik olarak terlemeyi başlatır. Özellikle gergin olduğunuz durumlarda terleme oluşur ve bu avuç içlerinde meydana gelir.

En Yaygın Hiperhidrozis (Aşırı Terleme)

Burada sinir sistemi terleme için aşırı aktiftir. Bu aktifleşme için fizik aktivite veya vücut sıcaklığının artması şart değildir. Stres, gerginlik gibi durumlar olayın daha da artmasına neden olur. Bu tip daha çok avuç içi, ayak tabanı ve yüzü etkiler. Genellikle nedeni bilinmez. Bazen ailede birkaç kişide olabilir.

Sekonder Hiperhidrozis (Aşırı Terleme)

Daha az yaygındır. Genellikle tüm vücut terler ve altta yatan bir hastalık vardır.

• Diyabet

• Menapoz

• Tiroid problemleri

• Düşük kan şekeri

• Kanser

• Kalp hastalıkları

• Sinir sistemi hastalıkları

• Enfeksiyonlar

Aşırı Terlemenin Zararları

Cilt enfeksiyonlarının riski artar. Buna bağlı olarak sosyal ve emosyonel anksiyete artar.

Aşırı Terleme Tedavisi

Altta yatan herhangi bir hastalık varsa öncelikle buna yönelik bir tedavi yapılmalıdır. Altta yatan neden bulunamazsa terlemeyi azaltmaya yönelik tedaviler planlanır.

Tedaviler

Alüminyum Cloride İçeren Antiperspirantlar: Bu ürünler cilt ve gözlerde kuruluk, kaşıntı vb. allerjiye neden olabilir. Genellikle uyumadan önce kullanılır. Eğer reaksiyona neden olursa hemen yıkanmalıdır.

Sinir Blok Tedavileri: Bazı ağızdan alınan bloker haplar terlemeyi azaltır. Ağız kuruluğu, görmede bozukluk veya idrar kaçırma problemleri yapabilir.

Antidepresanlar: Bazı depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlar terlemeyi azaltabilir. Aynı zamanda anksiyeteyi de azaltır.

geçici olarak sinirleri bloke ederek terlemeyi azaltır. Etkisi 12 aya kadar sürer. 12 ayda bir tekrarlanması gerekir.

Koltuk altı El, Ayak Terlemelerinin Cerrahi Tedavisi

Microwave Tedavi: Salınan microwave enerji ter bezlerini tahrip eder. 3 ay aralarla 20-30 dakika şeklinde uygulanır.

Sempatectomi: Spinal sinir klemplenir. Bu koltuk altı ve ellerdeki terlemeyi azaltır. Bazı durumlarda vücudun diğer bölgelerinde terleme artışına neden olabilir. Bu yöntem sadece baş, boyun terlemesi olan hastalarda tercih edilmez.

Koltuk altı Terlemelerini Lazer Lipoliz İle Tedavisi

Aşırı koltuk altı terlemelerinde smart lipo lazer lipolizis kullanılarak çok uzun süreli hatta kalıcı tedavi sağlanır. Koltuk altı lokal anestezik solüsyonla uyuşturulduktan sonra cilt altına nazikçe sokulan lazer lipolizis ileri geri hareket ettirilir. İstediğimiz cilt sıcaklığına ulaştığımızda işlem sonlandırılır. Bu yöntem aşırı koltuk altı terlemelerinde oldukça etkilidir. Koltuk altı ter bezleri lazer enerjisi kullanılarak hasarlanır. Uygulama tek seans yapılır. Oldukça güvenlidir. Dermaclinic’te Uzman Cilt Doktorumuz tarafından yapılmaktadır. Ter bezleri hemen cilt altında yerleşimli olduğundan lazer lipoliz ile çok iyi cevap alınır.

Sonuç olarak ve lazer lipoliz koltuk altı terlemelerinde tercih edilen başarılı tedavilerdir. Her iki yöntemde de terleme %80 oranında azalır fakat %20 çok az bir miktar terleme devam eder.

Koltuk altı Terlemeleri Tedavi Fiyatı Nedir?

Bu konuda uygulanacak tedaviye ve uygulanacak bölgenin genişliğine bağlı olarak fiyat belirlenmektedir.

    Bu konuda bilgi almak için aşağıdaki bölümden bize mesaj gönderebilirsiniz.

    * Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.