Dermaclinic’in Uzman Cilt Doktoru Fatma Özel diyor ki;

​Yaşla birlikte cildimizde olan değişiklikler yaşamımızın bir parçasıdır. Yaşla birlikte cilt de incelir. Yanaklarda yağ dokusunda kayıpların başlaması ve yaşınız daha da ilerledikçe yağ dokusu kaybının burun köşesinden ağız kenarına, çeneye ve kaş kenarlarına kayması ile yüzümüzde çökmeler meydana gelir. Yüzümüze daha yorgun bir ifadenin yerleşmeye başladığını fark ederiz. Aynı değişiklikler yaşın biraz daha ilerlemesiyle ellerde de görülür. Ellerde yağ dokusunun azalması, ellerimizin daha zayıf, daha kırışık ve lekeli görülmesine, yaşlı görünmesine neden olur. Yağ dokusunun azalmasına, cildimizdeki kolajen yapıda bulunan hyaluronik asidin de azalması eşlik eder.

Ne yapabiliriz?

Benim tavsiyem hyaluronik asit uygulamasıdır. Burada hastamla birlikte yüzündeki hacim kayıplarını değerlendirdikten sonra ihtiyaç olan bölgelere lokal anestezik krem sonrası ağrı duymadan çok kısa süren bir uygulama ile hyaluronik asiti yapıyorum. İki gün çok hafif bir ödem olmakla birlikte kişi güncel yaşamına çok rahat devam edebiliyor. Uygulama sonrası sadece yüzdeki çöküntülerin altına hyaluronik asit desteği konulduğundan kesinlikle yapay bir görüntü oluşmuyor. Cilt daha parlak oluyor. Yüz daha sağlıklı bir görünüme kavuşuyor. Kişinin doğal ifadesinde hiçbir değişiklik olmuyor. Aynı zamanda yapılan işlem kolajen sentezini de başlattığından yılda 1 kez olmak üzere 2 veya 3 uygulama sonrasında çöküntülerin doğal bir şekilde dolduğu ve bu sonucun kalıcı olduğu görülmüştür. Bu uygulamayı 8 yıldır kliniğimde çok sayıda hastama yaptım. Sonuçlar gerçekten memnuniyet verici.
Hyaluronik asit polisakkarit, yani doğal şekerdir. Hyaluronik asit cildimize elastiklik ve dolgunluk sağlar, hidrofilik (su tutucu) özelliğinden dolayı cildin nemlenmesini sağlar, doğal maddelerden yapılmıştır. Hyaluronik asit azalmasıyla, cilt hacim kaybeder. Hyaluronik asit yapılmadan önce teste gerek yoktur. Etkisi 1-1,5 yıl sürer.

Estetik amaçlı dolgular nerelerde kullanılır?

 • Burun kenarındaki çizgiler
 • Burun ile ağız arasındaki çizgiler
 • Dudak kontüru ve hacim kazandırarak dolgunlaştırma
 • Dudak etrafındaki sigara çizgileri
 • Göz çevresi çizgi ve kırışıklıkları
 • Akne izleri
 • Yara izleri
 • Sivilce izleri
 • Yanak elmacık kemiği ve yağ erimelerinde yeniden hacim kazandırmada kullanılır.

Dudak Dolgunlaştırma

Dudak yapısı ince olduğunda veya dudaklar daha belirgin tercih edildiğinde uygulanabilir. Uygulama tek seansta yapılır ve 15-20 dakika sürer. Uygulama öncesi krem sürülerek dudaklar uyuşturulur. Dudak çizgisine ve dudak içine dolgu enjekte edilir. Bu sayede dudak çizgisi belirginleşir ve dudaklar daha dolgun görülür. Doğal bir görünüm etki sağlanır.

Sculptra, Restylane, Theosyal tercih edilen hyaluronik asit türevleridir. Bunlardan hangisinin kullanılacağına kişinin ihtiyacına göre doktorunuzla birlikte karar verilmesi, sonucun başarısını arttıracaktır.

  Bu konuda bilgi almak için aşağıdaki bölümden bize mesaj gönderebilirsiniz.

  * Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.