Cilt Lekeleri (Melasma) Tedavisi nasıl yapılır?

Yüzde melazma denen yanaklardaki kelebek şeklindeki lekeler, hormonal, hamilelik sonrası ve güneş ışığına bağlı olabilir. Nedene yönelik araştırmalar yapıldıktan sonra peeling veya ilaç tedavileri uygulanabilir. Bu konuda fractional lazerin FDA onayı vardır. Ayda birkez yapılan ve 6 seans süren uygulama sonucunda sonuçlar yüz güldürücüdür. Diğer tedavilere nazaran lazer tedavileri daha etkin tedavilerdir.

Melasmaya genetik yatkınlık vardır. Hamilelik: leke genellikle doğumdan birkaç ay sonra solar, doğum kontrol ilaçları (hormonal kontraseptifler), güneşlenme, kokulu ya da deodorantlı parfüm, sabun, kozmetikler, ışıkla etkileşerek fototoksik reaksiyona neden olur. Bilinmeyen faktörlerle sağlıklı, hamile olmayan normal insanlarda da olabilir.

Klinik Bulgular:

Melasma genellikle bayanları etkiler. Erkeklerde görülme sıklığı 20’de 1’dir. Genellikle 30-40 yaşları arasında başlar. Daha çok koyu tenli insanlarda ortaya çıkar. Alın, yanaklar, dudak üstünde yama şeklinde veya kahverengi noktacıklar şeklinde olabilir. Nadiren boyun omuz ve kolların üst kısmında da olabilir.

Ciltteki yerleşim yerine göre dermal, epidermal veya karışık tipte olabilir

Epidermal:

 1. İyi sınırlı
 2. Koyu kahverengi
 3. Yüzeysel tedavilere iyi cevap veren

Dermal:

 1. Sınırları düzensiz
 2. Açık kahverengi
 3. Daha derin tedavi gerektirir.

Mixed:

 1. Açık ve ye koyu lekelerin kombinasyonu
 2. Tedaviye kısmen cevap verir.

Tedavi:

Yumuşak tedaviler seçilmelidir. Sert tedaviler lekenin artmasına neden olabilir.

 1. hormon ilaçlarının kesilmesi
 2. yüksek korumalı güneş koruyucuların seçilmesi

Bu konuda lekenin tipinin ve derinliğinin saptanması ve bu doğrultuda tedavi programınızın çıkarılması açısından uzman cilt doktoru ile yapacağınız konsültasyon doğru şekilde yönlendirilmenizi sağlayacaktır.

Pigmentleri lazerle tahrip etmek sonuç açısından en iyi tedavidir. Birkaç seans gerekebilir. Fractional Lazer güvenli olduğu ispatlanmış en iyi lazerlerden biridir. Dermaroller da bu konuda umut vaat etmektedir .

Sonuçları:

Her insanın cilt yapısı, tedaviye vereceği cevap ve lekenin (melasmanın) derinliği farklı olduğundan melasma tedavisi kişiye özel olmalı ve mutlaka uzman cilt doktoru tarafından gerekli muayene yapıldıktan sonra kişiye uygun tedavi protokolü hazırlanmalıdır.

  Bu konuda bilgi almak için aşağıdaki bölümden bize mesaj gönderebilirsiniz.

  * Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.