AKNE
GENEL BAKIŞ

Akne saç kökleriniz yağ ve ölü deri hücreleriyle tıkandığında ortaya çıkan bir cilt durumudur. Beyaz noktalara, siyah noktalara veya sivilcelere neden olur. Akne, her yaştan insanı etkilemesine rağmen en çok gençler arasında yaygındır.

Etkili akne tedavileri mevcuttur ancak akne kalıcı olabilir. Sivilceler ve şişlikler yavaş iyileşir ve biri gitmeye başladığında diğerleri ortaya çıkar gibi görünür.

Akne şiddetine bağlı olarak duygusal sıkıntıya neden olabilir ve ciltte yara izi bırakabilir. Tedaviye ne kadar erken başlarsanız bu tür problemlerle karşılaşma riskiniz o kadar azalır.

BELİRTİLER

Akne belirtileri durumunuzun ciddiyetine göre değişir:

 • Beyaz noktalar (kapalı tıkanılı gözenekler)
 • Siyah noktalar ( açık tıkalı gözenekler)
 • Küçük kırmızı hassas tümsekler (papüller)
 • Uçlarında irin bulunan papüller olan sivilceler (püstüller)

RİSK FAKTÖRLERİ

 • Yaş, her yaştan insanda sivilce olabilir ama en yaygını gençlerde görülür.
 • Hormonal değişiklikler , bu tür değişiklikler ergenlik döneminde veya gebelik döneminde görülebilir.
 • Aile öyküsü, genetik aknede rol oynar eğer iki ebeveyninizde sivilce varsa muhtemelen sizde de olacaktır.
 • Yağlı veya yağlı maddeler cildinizin yağ veya yağlı losyonlar ve kremlerle temas ettiği yerlerde sivilce oluşabilir.
 • Cildinizde sürtünme veya basınç öğelerinden kaynaklanabilir telefonlar kasklar dar yakalar ve sırt çantaları.

NEDENLER

Akneye sebep olan 4 ana faktör:

 • Aşırı yağ sebum üretimi
 • Yağ ve öl hücreleri tarafından tıkanmış -saç kökleri –bakteri
 • İltihaplanma

Akne tipik olarak yüzünüzde belirir ve alın göğüs sırtın üst kısmı ve omuzlarda çünkü derinin bu bölgeleri en çok yağ bezelerine sahiptir. Kıl folikülleri yağ bezelerine bağlıdır. Folikül duvarı şişebilir ve beyaz bir kafa oluşturabilir. Ya da tıkanıp yüzeye açılarak kararak siyah noktaya sebep olabilir. Siyah nokta gözeneklere yapışmış kir gibi görünür. Ama aslında gözenek havaya maruz kaldığında kahverengiye dönüşen bakteri ve yağ ile tıkanmıştır. Sivilceler tıkalı saç folikülleri iltihaplandığında veya bakteri ile enfekte olduğunda gelişen beyaz merkezli kırmızı lekelerdir. Saç foliküllerinin derinlerindeki tıkanıklıklar ve iltihaplanma cildinizin yüzeyin altında kist benzeri oluşur. Ter bezlerinin açıklıkları olan cildinizdeki diğer gözenekler genellikle sivilce ile ilgili değildir.

Hormonal değişiklikler androjenler ergenlik dönemindeki erkek ve kızlarda artan ve yağ bezlerinin büyüyerek daha fazla sebum yapmasına neden olan hormanlardır. Orta yaştaki hormon değişiklikleri özellikle kadınlarda kırılmalara neden olabilir. Bazı ilaçlar örnekler arasında kortikosteroitlerdir. Testeron veya lityum içeren ilaçlar yer alır. Diyet, atıştırmalıklar, ekmek, simit ve cips gibi karbonhidrat açısından zengin yiyecekler de dahil olmak üzere belirli yiyecekleri tüketmenin akneyi kötüleştirebileceğini gösteriyor. Akneli kişilerin belirli diyet kısıtlamalarını takip etmekten fayda sağlayıp sağlayamayacağını incelemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

– Stres , stres sivilceye neden olmaz ancak zaten sivilceleriniz varsa stres durumu daha da kötüleştirebilir.

AKNE MİTLERİ ( DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR )

Bu faktörlerin akne üzerinden çok az etkisi vardır;
– Çikolata ve Yağlı Yiyecekler
Çikolata ve yağlı yiyecekler yemenin sivilce üzerinde çok az etkisi vardır veya hiç etkisi yoktur.

– Hijyen
Akne kirli ciltten kaynaklanmaz. Aslında cildi çok sert ovmak, sert sabunlar veya kimyasallarla temizlemek cildi tahriş eder ve sivilceleri daha da kötüleştirebilir.

– Makyaj malzemeleri
Özellikle gözenekleri tıkamayan yağsız makyaj malzemesi kullanıyorsanız (komedojenik olmayanlar) ve makyajı düzenli olarak çıkarıyorsanız, kozmetikler mutlaka sivilceleri kötüleştirmez. Yağlı olmayan kozmetikler, akne ilaçlarının etkinliğini etkilemez.

KOMPLİKASYONLAR

Daha koyu cilt tiplerine sahip kişilerin daha açık tenli insanlara göre bu akne komplikasyonlarını yaşama olasılığı daha yüksektir.

Ne zaman doktora görünmeli?
Kişisel bakım ilaçları sivilcelerinizi gidermezse birinci basamak doktorunuza görünün. Daha güçlü ilaçlar yazabilir. Akne devam ederse veya şiddetliyse cilt konusunda uzmanlaşmış bir doktordan (dermatolog veya pediatrik dermatolog) tıbbi tedavi almak isteyebilirsiniz. Bir çok kadın için akne yaygın alevlenmelerle onlarca yıl devam edebilir. Adetten önceki hafta. Bu tür sivilceler herhangi bir kontraseptif kullanılan kadınlarda görülür. Yaşlı erişkinlerde, ani bir şiddetli akne başlangıcı tıbbi müdahale gerektiren altta yatan bir hastalığa işaret edebilir. Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) bazı popüler reçetesiz akne losyonlarının, temizleyicilerinin ve diğer cilt ürünleri ciddi bir reaksiyona neden olur diyor. Bu tür reaksiyonlar oldukça nadirdir. Bir cilt ürünü kullandıktan sonra acil tıbbi yardım alın.