Teşhis:
Doktorunuz cildinize bakarak benleri teşhis edebilir. Cilt muayenesi sırasında doktorunuz cildinizi baştan ayağa inceler. Doktorunuz bir benin kanserli olabileceğinden şüphelenirse bir laboratuvara gönderilir. (biyopsi) (mikroskop alında incelenmek) Veya dermatoskop ile bakılabilir. Cilt muayenesini koruyucu tıbbi bakımınızın düzenli bir parçası haline getirmeyi seçebilirsiniz. Size uygun bir program hakkında doktorunuzla konuşun.

Tedavi:
Çoğu ben tedaviye ihtiyaç duymaz. Benlerinizin üzerinde kıllar olabilir, bunu koparmaktan kaçınmalısınız. Ayrıca sizi rahatsız ediyorsa veya onda şüpheli değişiklikler fark ederseniz bir beni cerrahi olarak çıkarmak için dermatoloğunuzla konuşabilirsiniz. Benlerin çıkarılması sadece kısa bir süre alır ve genellikle ayakta tedavi bazında yapılır. Doktorunuz ben çevresindeki alanı uyuşturur ve gerekirse sağlıklı bir cilt marjı ile birlikte keser, işlem kalıcı iz bırakabilir. Siyah tenli kişiler kesi yerindeki pigment değişiklikleri ve keloid izleri gibi diğer cerrahi yan etkiler açısından yüksek risk altındadır. Lazer iz kalma riski daha az olan daha etkili ve güvenli bir yöntemdir. Dikiş gerektirmez. Bir benin tekrar büyüdüğünü fark ederseniz derhal doktorunuza görünün.

Randevu:
Sizi endişelendiren bir beniniz varsa aile doktorunuz genellikle bunun normal olup olmadığını veya daha fazla araştırma gerekip gerekmediğini size bildirir. Daha sonra sizi teşhis ve tedavi için cilt hastalıkları konusunda uzmanlaşmış bir doktora yönlendirebilir. Randevunuza iyi hazırlanmış bir şekilde gelmeniz iyi bir fikirdir, işte hazırlanmanıza yardımcı olacak bazı bilgiler,
Ne yapabilirsin ?
Fark ettiğiniz değişiklikleri veya yaşadığınız yeni belirtileri listeleyin. Randevuyu planladığınız nedenle ilgisiz görünebilecek her şeyi dahil edin. Almakta olduğunuz tüm ilaçların vitaminlerin veya takviyelerin listesini getirin. Geçmişte bir melanom veya ben aldıysanız lezyonun yerini ve çıkarma tarihini not edin. Biyopsi raporunuz varsa yanınızda getirin. Randevunuza gelirken makyaj yapmayın veya opak oje sürmeyin Bu ürünler doktorunuzun kapsamlı bir muayene yapmasını zorlaştırır. Doktorunuza soracağınız soruları listeleyin.

Doktorunuzdan Ne Beklemelisiniz ?
Doktorunuz muhtemelen size aşağıdakiler gibi bir dizi soru soracaktır,

 • Bu beni ilk ne zaman fark ettiniz ?
 • Her zaman sizde miydi yoksa yeni mi ?
 • Bu bende renk veya şekil gibi herhangi bir değişiklik fark ettiniz mi?
 • Başka benlerinizi ameliyatla aldırdınız mı? ( eğer aldırdıysanız kötü huylu olup olmadıklarını biliyor musunuz ? )
 • Ailenizde atipik nevüs , melanom veya diğer kanserler var mı ?
 • Güneş yanığı oldunuz mu veya bronzlaşmak için sık sık ultraviyole radyasyonuna maruz kaldınız mı ?

Benler İçin Doktorunuza Sormanız Gereken Bazı Temel Sorular

 • Bu benin kanserli olabileceğini düşünüyor musunuz ?
 • En uygun hareket tarzı nedir ?
 • Bir bene bakılması gerekip gerekmediğini nasıl anlarım ?
 • Daha fazla ben oluşmasını önleyebilir miyim ?
 • Yanımda eve götürebileceğim herhangi bir broşür var mı?

Benlerinizden estetik açıdan rahatsız oluyorsanız ve bunları aldırmak istiyorsanız sizin için en doğru tedavi yöntemini dermatoloğunuz belirleyecektir. Bazı benler olduğu gibi alınabilir, bazı benler ise geniş alınmalı ve aldıktan sonra biyopsiye gönderilmelidir.