Lazerle Akne (Sivilce İzi) Silme Uygulaması

Aşırı sivilce ve sivilce iziniz olduğunda, muhtemelen bir çözüm bulmak için çok uğraşırsınız. Akne kendi başına üstesinden gelmek için yeterince zordur, ancak arkasında kalıcı izler bıraktığında, büyük bir hayal kırıklığı kaynağı olabilir.

Bu tür yara izleri genellikle cildin dokusunu inişli çıkışlı ve düzensiz bırakır, bu da onları saklamayı veya makyajla kapatmayı zorlaştırır. Bunun nedeni, sivilce izlerinin genellikle bir lekenin iyileşme sürecinde aşırı kolajen üretiminden kaynaklanmasıdır.

Sivilce izlerini kalıcı olarak ortadan kaldırmak isteyenler için en iyi seçeneklerden biri lazer sivilce izi giderme seçeneğiniz. Fraksiyonel lazerler, cilt yüzeyinde görünür bir hasara neden olmadan cildin en derin katmanlarına nüfuz edebilmektedir. Lazerler, cildin yüzeyini pürüzsüzleştiren ve yara izlerinin görünümünü azaltan kolajen üretimini teşvik eder.

Diğer sivilce tedavilerinde olduğu gibi, lazer sivilce izi tedavisinde de sonuç almak zaman alır. Lazer sivilce izi giderme tedavisi arayanlar sonuçları görmelerinin tam olarak ne kadar süreceğini doğal olarak merak ederler. Bu nedenle nelerin beklenebileceğini gösteren bir zaman çizelgesi hazırladık.

İlk Tedavinizden Sonra

Birinci gün:

İlk lazer sivilce izi giderme tedavinizden sonra, cildiniz hafif bir güneş yanığına benzer şekilde hafif yanık hissedebilir. Cildin yüzeyinde görünür bir yara olmaz. Cildinizin ne kadar hassas olduğuna bağlı olarak kızarıklık veya küçük bir şiş görünebilir. Bu yan etkiler genellikle cildiniz sakinleşmeye başlamadan önce sadece bir saat kadar sürer.

İkinci Gün:

Daha iyi görünen bir cilt belirtileri hemen ortaya çıkmaya başlayacaktır. Çok hassas bir cildiniz varsa veya agresif bir tedavi gördüyseniz, yine de biraz kızarıklık ve şişlik yaşayabilirsiniz. Sivilce izleri cildin en derin katmanlarında bulunduğundan, iyileşme genellikle ince çizgi ve kırışıklık belirtilerini azaltmak için kullanılan benzer tedavilerden daha uzun sürer. Cildinizin iyileşmeye başlaması için geçen süreyi etkileyecek diğer faktörler, yaş, sigara içip içmemeniz ve genel cilt sağlığıdır.

Üçüncü gün:

Bu noktada cildinizin tedaviye verdiği tepkiler kaybolmuş olacak ve yüzünüz lazerle sivilce izi giderme seansınızdan önceki gibi görünmeye başlayacaktır. Sivilce izlerinin görünümünde hafif bir azalma ve daha pürüzsüz bir cilt fark edeceksiniz.

Önümüzdeki Altı Hafta İçinde:

Cildiniz lazer tedavinizden uzun süre sonra iyileşmeye devam edecektir. Önümüzdeki birkaç hafta boyunca cildiniz en derin katmanlarda iyileşmeye devam edecek ve en çok ihtiyaç duyulan yerde kolajen büyümesini teşvik edecek. Cildin dokusu daha pürüzsüz ve daha kolay yönetilebilir hale gelecektir, ancak muhtemelen ikinci bir tedaviye ihtiyacınız olacaktır.

İkinci Tedavinizden Sonra

Birinci ve İkinci Günler:

Sivilce izlerinden muzdarip olanların çoğu, onları tamamen ortadan kaldırmak için birden fazla lazer tedavisine ihtiyaç duyuyor. İhtiyaç duyulan ortalama tedavi sayısı iki veya üç iken, cildinizi muayene ettikten ve ilk lazer seansına nasıl tepki verdiğinizi gördükten sonra yalnızca doktorunuz size kaç seansa ihtiyacınız olacağını söyleyebilir. Cildiniz muhtemelen ikinci lazer tedavinize çok az tepki verecektir; ancak cildin hassasiyetine bağlı olarak tekrar hafif kızarıklık, şişlik ve hafif bir yanma hissi yaşayabilirsiniz.

Üçüncü ve Dördüncü Günler:

İlk lazerle sivilce izi giderme tedavinizden sonra cildinizde kesinlikle bir fark hissederken, ikinci lazer seansınızdan sonra izlerin tamamen kaybolduğunu fark etmeye başlayacaksınız. Cildinizin katmanları içinde iyileşmeyi desteklemek için doğal olarak daha fazla kolajen üretildiği için cilt tonunuz eşitlenecektir.

Önümüzdeki Altı Hafta İçinde:

Hafif sivilce yara izi varsa, bu süre zarfında cildinize daha fazla güvenmeye başlayacaksınız. Yüzün bir zamanlar sivilce ve sivilce izleriyle kaplı olan tüm bölgeleri pürüzsüz görünecek ve kapatılması imkânsız olan sert izler solmuş veya tamamen kaybolmuş olacaktır. Şiddetli sivilce izlerinden muzdaripseniz, bu noktada hala görünüşünüzde önemli bir değişiklik göreceksiniz. Bazılarının bir veya iki tedaviye daha ihtiyacı olabilir.

Uzun Süreli Sonuçlar İçin İpuçları

Lazerle sivilce izi giderme, mevcut yara izleri için kalıcı bir çözüm olsa da, sorunun tekrarlanmaması için düzenli bir cilt bakımı rutinine ayak uydurmak için elinizden gelenin en iyisini yapmak isteyeceksiniz. Lazer akne izi kaldırma işleminizin uzun ömürlü olmasını sağlamak için birkaç ipucu:

  • Güneşe fazla maruz kalmaktan kaçının
  • Daima güneş koruyucu kullanın
  • Kolajeni artırmak için tasarlanmış nemlendiriciler kullanın
  • Cildinizin kolajen seviyelerini yüksek tutacak iyi beslenme düzenine odaklanın

Sivilce izlerinin yolunuza çıkmasına izin vermeyin. Lazerle sivilce izi giderme tedavilerinize şimdi başlayın ve yakında her zaman istediğiniz ten rengine ulaşma yolunda olacaksınız.