Botoks (Botox) Uygulaması

Botoks, doktorların yıllardır kullandığı bir kırışıklık ve özellikle yüz kırışıklığı tedavisidir. Botox, Clostridium botulinum bakterileri tarafından üretilen bir toksinin markasıdır. Dysport ve Xeomin gibi diğer markalar da mevcuttur. İlk enjekte edilebilir botulinum toksini olduğu için Botox en fazla duyduğumuz kelimedir ve işlemin kendi ismi haline gelmiştir.

Botoks İşe Yarıyor Mu?

Botoks en çok doktorlar tarafından yüzdeki kırışıklıkların görünümünü en aza indirmek için gençleşme tedavilerinde kullanılır. Ancak botox aynı zamanda tıbbi anlamda birçok farklı alana sahip bir tedavi yöntemidir. Botox enjeksiyonları ise aşağıdakiler gibi çeşitli hastalıkların tedavisine yardımcı olabilir:

 • Koltuk altlarında aşırı terleme sorunu (hiperhidroz)
 • Servikal distoni, boyun ve omuzlarda şiddetli kas spazmları görülen bir rahatsızlık
 • Kontrol edilemeyen göz kırpma
 • Farklı yönlere bakan gözler (şaşılık)
 • Düzenli olarak yaşanan migren atakları
 • Aşırı mesane aktivitesi

Botox, sinir uyarılarının kaslara ulaşmasını engelleyerek etkisini gösterir. Yani botox enjekte edilen kas kasılamaz. Bunun sonucunda kırışıklıklar gevşer ve yumuşar.

Botoks uygulanan bölgeler: En çok kaş çatma çizgilerini, kaz ayaklarını ve alın kırışıklıklarını tedavi etmek için kullanılır. Öte yandan yer çekimi sebebiyle zamanla oluşan kırışıklıkları tamamen önleyemez.

 

Botoks Tedavisi Nasıl Yapılır?

 

Botox enjeksiyonları işlem başında sadece birkaç dakika sürer. Anestezi verilmesine gerek olmamaktadır. Botoks işlemi sırasında kırışıklık gidermek için hedeflenen kaslara küçük bir iğne ile enjekte edilir ve az ağrılı bir süreç yaşanır.

Etkilerin tam olarak ortaya çıkması genellikle 7 ila 14 gün sürer ve zaman geçtikçe sonuçlar daha da iyileşir.

Botoks uygulamasından en az bir hafta önce alkolden uzak durulması önerilir. Morarmaları önlemek için tedaviden iki hafta önce aspirin ve antienflamatuar ilaçları almayı bırakmanız da öneriler arasındadır.

 

Botoks Etkisi Ne Kadar Sürer? Botoks Kalıcı Mı?

Botox’un etkileri 3 ila 6 ay sürer. Kas fonksiyonu yavaş yavaş düzeldikçe çizgiler ve kırışıklıklar ortaya çıkar ve bir kez daha işlem uygulanması gerekebilirr. Öte yandan bu yeniden oluşum sırasında çizgiler ve kırışıklıklar genellikle daha az şiddetli olarak ortaya çıkar.

Botoks enjeksiyonları herkese uygulanabilir. Ancak risk oluşturacak bir hastalığınız olmaması ve en az 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir.

Botoks bazı kişilere uygulanmamalıdır. Botoksa engel olabilecek rahatsızlıklardan bazıları şöyledir:

 • Kas ve sinir hastalıkları geçmişi
 • Hamile ya da emzirenler
 • Özellikle yüz kaslarında güç eksikliği yaşayanlar
 • Sarkık göz kapakları, derin yüz izleri olanlar
 • Botoks uygulanmak istenen bölge etrafında cilt sorunları yaşayanlar

Öte yandan her kişinin cildi, yaşı ve içinde bulunduğu koşullar ve botoksa ihtiyaç duyma sebebi farklı olduğundan bize danışarak botoks tedavisi hakkında bilgi alabilirsiniz.

Eğer botoks yaptırmak istiyorsanız, doktorunuzu tıbbi geçmişiniz ve aldığınız reçeteli ya da reçetesiz ilaçlar, vitaminleri veya bitkisel takviyeleri hakkında tam olarak bildirmeniz oldukça önemlidir.

Botoks 2022 Fiyatları Ne Kadar?

Botoks fiyatları hasta talebine ve şartlara göre değişeceği için en sağlıklı fiyat bilgisini bize ulaşarak alabilirsiniz. 0224 453 38 68
Botoks fiyatı kullanılan miktara, kişinin ihtiyacına göre belirlenir.

Botoks Sırasında:

Çoğu durumda, Botox enjeksiyonları ayakta hasta tedavisi olarak yapılır. İnce bir iğne ile cildinize veya kaslarınıza az miktarda botulinum sıvısı enjekte edilir. Gerekli enjeksiyon sayısı, tedavi edilecek bölgenin boyutu da dahil olmak üzere çeşitli kriterlere bağlı olarak belirlenir.

Botoks Sonrasında:

Sonraki 24 saat boyunca, tedavi edilen bölgeleri ovalamayın veya masaj yapmayın. Bu enjekte edilen sıvının vücudun diğer bölgelerine yayılmasını önler. Botox uygulamasından sonra günlük aktivitelerinize devam edebilirsiniz.

Botoks Etkileri ve Sonuçları

Botox enjeksiyonlarının etkisinin görülmesi genelde 1 ila 3 gün sürer. Botoks etkisi yani botoksun kalıcılığı, tedavi edilen soruna bağlı olarak üç ay veya daha uzun sürebilir. Botoksun etkisini korumak için düzenli olarak takip enjeksiyonları yaptırmanız gerekebilir.