Sivilce İzleri Nasıl Geçer? Sivilce İzi Tedavisi

Bazı insanlar iz bırakmadan kaybolan sivilcelere sahip olacak kadar şanslıyken, diğerleri ise yıllarca kalacak sivilce ve akne izleri ile mücadele etmek zorunda kalabilir.

Sivilce izleri inatçıdır ve herkese uyan tek bir çözüm yoktur. Sivilce izinin türüne, cilt tipinize ve izin derinlik derecesine bağlı olarak, aşağıdaki tekniklerin biri veya birkaçı sivilce izinden kurtulmanın yolu olabilir.

Sivilce İzi Yok Etme Yöntemleri

Siz ve dermatoloğunuz, sivilce izi tedavisinin sizin için en iyi seçenek olduğu konusunda hemfikirseniz, sizin cildinize uygun özel bir tedavi planlanacaktır. Bu tedaviyi geliştirirken sivilce izi türleri ve sivilce izlerinin vücudunuzda nerede oluştuğu da dahil olmak üzere çeşitli faktörleri değerlendirecektir. Akne ve sivilce izi tedavisi için izotretinoin kullandıysanız, akne izleri tedavisine başlamadan önce dermatoloğunuza bildiriniz.

Sivilce İzi Tedavisi
Sivilce İzi Tedavisi Bursa

Sivilce İzi Tedavi Yöntemleri

Evde cilt bakımı: Güneş kremi, hasarlı ve hasarlı olmayan cilt arasındaki farkı azaltmaya yardımcı olabilir. Örneğin azelaik asit veya hidroksil asitler içeren kremler de faydalı olabilir.

Yumuşak doku dolgusu: Derinin altına kolajen, yağ veya başka bir materyal enjekte edilerek derinin girintili izleri üzerindeki deri dolgunlaştırılabilir. Buradaki amaç, sivilce izlerini mümkün olduğunca gizlemektir. Etkiler geçici olduğundan, etkiyi sürdürmek için tedavinin tekrar edilmesi gerekebilir.

Steroid enjeksiyonu: Cildinizin görünümü, bazı sivilce izlerine steroid enjekte edilerek iyileştirilebilir.

Lazer kullanarak cilt yenileme: Bu yöntem giderek daha popüler hale gelmekte ve daha önce dermabrazyonla tedavi edilmiş yara izlerinde sıklıkla kullanılıyor. Daha koyu tenli veya keloid öyküsü olan kişilerin bu prosedürden olumsuz yan etkiler yaşama olasılığı daha yüksektir.

Enerji kullanan işlemler: Cildin dış tabakasına zarar vermeyen ışık kaynakları ve radyofrekans cihazları kullanılarak sivilce izleri görünüm olarak azaltılabilir. Etkiler küçüktür ve tekrarlı sivilce izi tedavisi seanslarına ihtiyacınız olabilir.

Dermabrazyon – Cilt Zımparalama: Bu teknik genellikle daha şiddetli sivilce izleri için kullanılır. Cildin üst tabakasını soymak için özel ekipmanlarla halk arasında zımparalama olarak bilinen mekanik işlem yapılır. Yüzeydeki izler tamamen giderse daha derin akne izleri ancak daha az belirgin görünebilir.

Kimyasal Peeling: Cildin üst tabakasını çıkarmak ve daha derin sivilce izlerinin görünümünü azaltmak için hasarlı cilt üzerinde kimyasal bir solüsyon kullanılır. Uzun süreli etki görmek için derin kimyasal peeling akabinde orta veya hafif kimyasal peeling’ler ile desteklenebilir. Özellikle koyu tenli ciltlerde kapsamlı peeling yapıldığında cilt tonundaki değişiklikler görülmesi ihtimali vardır.

Mikro İğneleme Tedavisi: Sivilce izi altındaki dokuda kolajen sentezini teşvik etmek için deri üzerine iğneleme işlemi uygulanır. Akne izlerini tedavi etmek için basit, güvenli ve başarılı bir yöntemdir.

Cerrahi Yöntemler: Punch eksizyon ile tek tek sivilce izleri çıkarılır, kesikler küçük bir dikiş veya cilt dokusu nakli ile kapatıldığı basit bir operasyondur.

Botoks: Sivilce izlerinin etrafındaki deri bazen büzülebilir. Botox, enjeksiyon bölgesi çevresindeki cildi rahatlatır ve bu da sivilce izinin derinliğini azaltmaya yardımcı olabilir. Etkiler yalnızca geçici olduğundan, tedavinin tekrar edilmesi gerekir.

Sivilce İzi Tedavisi Fiyatları 2021

Yukarıda belirttiğimiz gibi, akne – sivilce izi türüne, cilt yapısına ve edinilmek istenen sonuca göre sivilce izi yok etme tedavisi fiyatları değişmektedir. Güncel sivilce izi tedavisi fiyatları hakkında bilgi edinmek için hemen bize ulaşın.

Sivilce İzlerini Ne Geçirir? Sivilce İzleri Nasıl Önlenir?

1. İlk olarak sivilce izi oluşmasını önlemek ve gelecekteki sivilcelerin önüne geçmek salisilik asit ve benzoil peroksit gibi maddeler içeren cilt bakım ürünleri kullanabilirsiniz.

2. Cildinizi nemlendirmek, sağlıklı bir görünüm elde etmenize yardımcı olabilir. Nemlendirici sadece iyileşme sürecine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda cildinizin tonunu ve dokusunu koruyarak mevcut akne izlerini daha az belirgin hale getirir.

3. Sivilce izleri ve lekeleri güneş hasarı sonucu derinleşebilir. Sadece yaz mevsiminde değil, dışarıda vakit geçireceğiniz her zaman SPF değeri en az 30 olan bir güneş kremi kullanmanızı öneririz. Her gün güneş kremi sürmeye devam ederseniz cildiniz güneşten zarar görmeyeceğinden, sivilce izleriniz çok daha az belirgin olacaktır.

4. Ve belki de sivilce izlerini önlemek için basit ama göz ardı edilen önemli bir şey daha var. Bir sivilceyi patlatmak cazip gelse de bunu yapmamanız gerekir. Bir sivilceyi patlattığınızda, tüm yağı, mikropları ve kalıntıları havaya atarak cildinizde açık bir yara oluşturursunuz. Bu da genellikle sivilce izlerinin derinleşmesine sebep olur.