Red Touch Lazer Leke Tedavisi

Lazer ışığı tedavisi, kamera flaşına benzer bir flaştır. Bu ışığın frekansı en iyi ciltteki koyu pigmentli lekeler tarafından emilir. Çevreleyen, pigmentli olmayan açık ten, bu ışığı çok iyi almaz, bu nedenle koyu pigmentli hücreler, ışığın enerjisinin neredeyse tamamını emer ve birkaç gün sonra soyulur.

Lazer tedavisinin kendisi yaklaşık 30 dakika sürer ve biraz rahatsız edicidir. Hissettiğiniz his, cildinize takılan bir lastik banta benzer. Etkili olmak için genellikle bir tedavi yeterlidir, ancak bazı insanlar güneş hasarının düzeyine bağlı olarak üç tedaviyi yapmak isteyebilir.

İnsanların ellerinde, kollarında veya yüzlerinde kahverengi lekeler olması nadir değildir. Pigment tutarlıdır ve genellikle onları hissedemezsiniz çünkü düzdürler, kabarık değildirler.

Bu kahverengi lekelere genellikle yaşlılık lekeleri, karaciğer lekeleri veya güneş lekeleri denir. Tıp dilinde bu kahverengi lekeler, temel olarak cildin zarar görmesinden kaynaklanan güneş lekeleri olan mercimek olarak bilinir. Mercimek cildimizin yıpranmış, yaşlı ve çirkin görünmesine neden olur.

Lazer Tedavisinin Maliyeti

Maliyet, ilgili alanlara ve ihtiyacınız olan tedavilerin sayısına bağlı olarak değişir. Daha büyük cilt bölgeleri daha pahalıya mal olurken, daha küçük alanlar o kadar pahalı olmayacak. Ayrıca, daha fazla tedavi indirimlerle birlikte gelir. Böylece, daha fazla prosedür planladıkça tedavi başına fiyatınız düşer.

Lazer Tedavisi Türleri

Karanlık noktalar için lazer tedavisi, Yoğun Darbe Işığı (IPL) lazeri kullanır. Lazer kafası (yaklaşık bir posta pulu büyüklüğünde) koyu tenli hücreler tarafından emilen ışık yayar. Cilt hücresi ne kadar koyu olursa, o kadar fazla enerji emer ve o hücreyi öldürür.

Daha sonra ölü deri hücreleri cildinizin üst kısmına doğru hareket eder ve pul pul dökülür. Pul pul olurken, sadece karanlık noktaları soyuyorsunuz.

Çevreleyen cilt hücreleri zarar görmez. Koyu pigmentleri olmadığı için lazer enerjisini emmezler.

Bu tedavi, daha açık cilt tipleri için harika çalışıyor. Lazer, normal cilt ile karanlık nokta arasında net bir ayrım yapabildiği için oldukça etkilidir.

Kimyasal peeling de koyu lekelerin silinmesine yardımcı olabilir. Daha koyu bir cildiniz varsa, daha fazla pigmentli ciltler için daha güvenli olduğu için lazer tedavisi yerine kimyasal peeling tercih edebilirsiniz.

Lazerler Zarar Verir mi?

IPL rahatsız edici olabilir. Küçük bir lastik bant kopması gibi bir his veriyor ve tekrar tekrar tüm tedavi alanı etrafında “yapıştığı” için, uyuşturma kremini öneriyoruz. İşleminizi çok daha konforlu hale getirmek için tedavi alanına uygulayacaksınız.

Lazer Tedavisinden Sonra Neler Beklenir?

Lazer tedavisinden sonraki gün kızarıklık ve şişlik normaldir. Daha sonra 4-7 gün içerisinde bu lekeler kahve telvesi gibi dökülmeye başlayacaktır.

IPL’yi veya kimyasal peelingi seçseniz de güneşte koyu lekeler geri gelecektir. Özellikle tedavinizi takip eden haftalarda geri dönmelerini önlemek için güneş koruyucu kullanma konusunda titiz olun. Güneşli bir günde sadece araba kullanıyor olsanız bile güneş kremi sürün. Ön camınız güneş ışığının cildinizi etkilemesini engellemez.

Güneşe maruz kalma konusunda dikkatli değilseniz, lekeleri çıkarmak için harcadığınız çaba boşuna olacaktır. Sadece özenli güneş koruması ile uzak duracaklar.

Karanlık Noktalar Kanserli mi?

Siyah noktalarınız varsa, bu kanser olduğunuz anlamına gelmez. Bununla birlikte, cildin bu bölgeleri hasar gördüğü için cilt kanseri gelişebilir. Değişen ve vücudunuzdaki diğer benlerden farklı bir renk ve şekle sahip yeni bir kahverengi leke fark ederseniz, kontrol edilmeniz önemlidir.

Eğitimsiz bir göze, çoğu ben ve koyu leke benzer görünür, bu nedenle herkesi ilk kez siyah noktaları fark ettiklerinde kontrol etmeye teşvik ediyoruz. Bir şeylerin yanlış olduğunu anlamak uzun zaman alabilir ve erken teşhis çok önemlidir. Ayrıca, çevrimiçi bulduğunuz fotoğraflara ve bilgilere dayanarak kendi kendinize teşhis koymaya çalışmamalısınız. Eğitimli bir dermatolog tarafından muayene edilmek önemlidir.

Karanlık Noktaları Tedavi Edilmeden Bırakmanın Sonuçları

Tedavi edilmediğinde, zamanla cildinizde koyu pigmentli lekeler birikmeye devam edecektir. Kahverengi lekelerin birikmesine ne kadar izin verirseniz, tedavi edilmesi o kadar zor olur.

Yılın bu zamanında cildinizdeki kahverengi lekeler temizlenirse, güneşte daha az zaman harcadığınız için genellikle kış aylarında uzak dururlar. Ardından ilkbahar ve yaz aylarında bu lekelerin oluşmasını engellemek için adımlar atabilirsiniz.

Koyu Lekeleri Önlemek İçin Devam Eden Tedavi

Lazer çıkarma işlemine ek olarak, ciltteki kahverengi lekeler tipik olarak sürekli, günlük tedavi gerektirir, çünkü hasar genellikle günlük güneşe maruz kalmaktan kaynaklanır.

Açıkçası, güneş kremi kullanmak önemlidir. Ayrıca ciltteki kahverengi lekeleri çıkarmak için retinol ve daha koyu pigmentlerin ortaya çıkmasını önlemek için pigment blokeleri kullanıyoruz. Bunların hepsi, açık bir ten rengi korumanıza yardımcı olabilecek günlük rejimin bir parçasıdır.