Saç Dökülmeleri ve Bursa Saç Ekimi

Ensedeki saçların saç dökülmesine karşı dirençli oluşu saç ekimi mantığının temelini oluşturmaktadır. Saç ekimi ile nakledilen saçlar ömür boyu dökülmemektedir. Saç dökülmesi genetik olabileceği gibi hormonlara bağlı veya yaşa bağlı olarak da meydana gelebilir.

Saç transplantasyonu (saç ekimi) 2 şekilde yapılabilir. FUE (kişisel folliculer extraction) ve FUT (strip hair transplantasyon) olarak yapılır. Hastanın donör bölgedeki kendi saçı, saçsız veya seyrelmiş saç bölgesine transplante edilir. Kişinin ancak kendi saçı kendisine transplante edilebilir. Saç transplantasyonunun temeli; ense kısmındaki hormona duyarlı olmayan bölgeden alınan saçlar, seyrek olan veya tamamen dökülen bölgeye ekilmesidir. Bu ekilen saçlar normal bir şekilde uzar ve sonrasında dökülmez. Bursa saç ekimi çalışmalarında kliniğimiz pek çok başarılı uygulamaya imza atmıştır. Kliniğimiz FUE tekniğine hakim Bursa’daki sayılı kliniklerden biridir.

FUE tekniği daha doğal bir görünüm verir ve fırça görünümünde saç veya iz kalması gibi bir komplikasyon olmaz. FUT ve FUE tekniğinin her ikisi de doğru uygulandığı takdirde başarılıdır.

Fue Tekniği

FUE tekniğinde her bir kıl kökü 0,75-1 mm punch aleti kullanılarak çıkarılır (donor alanda), saçların döküldüğü bölgeye tek tek aynı teknikle ekilir. Bu şekilde 3000-3500 graft (saç kökü) ekilebilir. Dermaclinic’te bu uygulama 6 saat kadar sürer.

Fue Tekniği kimlere tavsiye edilir?

20-65 yaş arası herkes saç ekimi yaptırabilir.

Fut Tekniği

Saçlı deri arkasından şerit şeklinde bir kesim yapılır ve aynı yöntemle saç kökleri ekilir. Bu yöntemle ense kısmında iz kalma riski biraz daha yüksektir.

Fue Tekniği Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. Operasyondan bir hafta önce aspirin, coraspin, alkol vb. gibi kan sulandırıcı maddelerden uzak durulmalıdır. Bir gün öncesinden sigarayı bırakmak iyi olur.
 2. Gelmeden önce aynı gün duş alınmalıdır.
 3. Kahvaltı edilerek gelinmelidir.
 4. Bir gün öncesinde ve tedavi gününde saçlı deride herhangi bir ilaç, losyon veya krem kullanılmamalıdır.
 5. Erkek tipi saç dökülmesi hayat boyu süren bir olay olmanın yanında 39-45 yaşından sonra dökülme hızı yavaşlar.
 6. Ensedekiler iki kulak arasını birleştiren bölgenin altın da kalan saçlar hormona duyarsızdır ve dökülmezler.

Bursa Saç Ekimini Kim, Nerede yapar?

Saç ekimi dermatolog veya plastik cerrah kontrolünde eğitilmiş bir ekiple birlikte yapılır. Bursa saç ekim uygulamalarımız için ön görüşmeler Dermaclinic‘te cilt doktoru ile yapılmaktadır ve anlaşmalı hastanede yine cilt doktorumuz ve ekibi tarafından uygulama yapılmaktadır.

Ekilen saçlar dökülür mü?

Saç ekiminde ekilen saçlar dökülmez. Çünkü eklenen kökler genetik olarak dökülme özelliği olmayan ense bölgesinden yapılır.

Ekimden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. Hasta, ekimden sonraki ilk gün kliniğe kontrole gelmeli ve ilk yıkama saç ekim ekibi tarafından yapılmalıdır.
 2. İlk birkaç gün saçlı deride kabuklanma ve hafif şişlik olabilir. Bu şikayetler bir hafta sonra tamamen düzelir.
 3. İlk üç ay saçlarda dökülme olabilir. Üç aydan sonra uzamaya başlar. Altıncı ayda % 75’i çıkar. Bir yılda %95’i çıkmış olacaktır.
 4. Operasyon lokal aneztezi ile yapılır. Kişi ağrı duymaz. Yaklaşık altı saat sürer.

Saç Ekimi için Uygun Olmayan Durumlar

Bursa saç ekimi 20-65 yaş arasındaki herkese uygulanabilir ancak tansiyon hastalığı, şeker hastalığı, karaciğer hastalığı, kalp hastası olan kişilere ön kontrolleri yapıldıktan sonra uygulanabilir.

  Bu konuda bilgi almak için aşağıdaki bölümden bize mesaj gönderebilirsiniz.

  * Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.